Nie ma wątpliwości, że zawód komornika nie cieszy się w społeczeństwie szczególną sympatią. Z jednej strony trudno się dziwić, przecież wizyta komornika często kończy się utratą pieniędzy lub majątku w innej formie. Niemniej jednak niechęć wobec tego, jakby nie było funkcjonariusza publicznego, wydaje się być efektem pewnego niezrozumienia jego zadań. Działania komornika nie są przecież efektem jego złej woli, ale postanowień sądowych. Funkcją komornika jest zatem egzekwowanie przepisów prawa. Co więcej, pojawia się on dopiero wtedy, gdy wszystkie inne próby ściągnięcia długu zawiodą.
Kiedy wkracza komornik?
Jeżeli do odzyskania zadłużenia powoływany jest komornik, oznacza to, że wszelkie inne środki zawiodły. Jak przebiega proces odzyskiwania długu np. przez bank? Początkowo instytucja bankowa zwykle na własną rękę próbuje odzyskać pieniądze, wysyłając odpowiednie powiadomienia. Jeżeli nie przynosi to rezultatu, wszczęta zostaje procedura windykacyjna. Warto w tym miejscu rozjaśnić nieco, na czym polega różnica między działaniami windykatora, a komornika Ten pierwszy nie ma uprawnień, aby zajmować majątek dłużnika. Jego zadaniem jest skłonienie go do spłaty zobowiązania, a także pomoc w znalezieniu optymalnego rozwiązania spłaty. Windykator jest po części mediatorem między wierzycielem, a dłużnikiem. Komornik natomiast ma większe uprawnienia, gdyż jego głównym zadaniem jest egzekucja długu poprzez zajęcie majątku dłużnika. Nie oznacza to jednak, iż nie próbuje on znaleźć najlepszego rozwiązania zarówno z perspektywy wierzyciela, jak i dłużnika.
Kancelaria komornicza Warszawa – obszar działania
Komornik to absolwent studiów prawniczych o nieposzlakowanej opinii, mianowany na stanowisko na swój własny wniosek przez Ministra Sprawiedliwości. Działa on przy sądzie rejonowym, wykonując obowiązki służbowe na zlecenie wierzyciela po zapadnięciu odpowiedniego wyroku sądowego. Niemniej jednak wierzyciel ma prawo wybrać komornika pracującego przy innym sądzie niż ten, w którym zapadł wyrok. Tym samym, jeśli kancelaria komornicza w Warszawie zostanie wezwana przez wierzyciela do działań np. w Krakowie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjęła się zadania. Jednak w takiej sytuacji to wierzyciel ponosi koszty działania kancelarii. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż wezwanie do działań nie może spotkać się z odmową w sytuacji, gdy rewir komorniczy kancelarii mieści się w obszarze właściwości danego sądu apelacyjnego, w którym mają być prowadzone czynności komornicze.
Czy to kancelaria komornicza warszawa czy Kraków w głównej mierze działa jednak zawsze w swoim określonym rewirze komorniczym. Działania kancelarii polegają głównie na egzekucji długów oraz organizacji licytacji komorniczych. Okazuje się jednak, że czasami oferta jest zdecydowanie szersza. Coraz częściej kancelaria oferuje również fachowe porady prawne, często wykraczające poza obszar egzekucji zadłużeń. Należy pamiętać, że komornicy to specjaliści z prawniczym wykształceniem, a więc posiadający obszerną wiedzę. Ponadto, komornikami zostają nieraz specjaliści z innych dziedzin prawa – prokuratorzy, radcy prawni, a nawet sędziowie. Niewątpliwie ogromne doświadczenie daje im możliwość udzielania trafnych porad prawnych.