W dzisiejszych czasach, głównym kluczem do rozwoju firmy produkcyjnej jest nieustanna cyfryzacja poszczególnych procesów technologicznych. Regularny wzrost efektywności i działanie względem założonych harmonogramów to głównie zasługa zaawansowanego oprogramowania informatycznego. Obok systemów ERP i WMS, w przedsiębiorstwie produkcyjnym bardzo często można natrafić również na oprogramowanie MES. Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę wdrożenie takiego systemu do swojej firmy, a to z uwagi na szereg korzyści wymienionych w artykule.
Czym jest system MES?
Przed przystąpieniem do omawiania samego systemu, warto krótko wspomnieć o rozwinięciu jego skrótu, zawartego w nazwie. Skrót MES wziął się od angielskich słów Manufacturing Execution System. W wolnym tłumaczeniu na nasz język oznacza to system wykonawczy produkcji, jednak zdecydowanie lepiej oprogramowanie to przyjęło się u nas jako system do zarządzania produkcją. Sam fakt nazewnictwa nie jest tu jednak zbytnio istotny, a znacznie ważniejsze okazują się funkcje i możliwości wynikające z używania programu w swojej firmie.
Do czego służą systemy MES?
Każdy system zarządzania produkcją jest odpowiedzialny za wszystkie procesy z nią powiązane. Przyjrzyjmy się jednak bliżej temu, co uwzględnia się w trakcie produkowania asortymentu przeznaczonego do sprzedaży. Pierwszym krokiem jest dostarczenie niezbędnych do tworzenia wyrobów surowców. Program ma za zadanie pilnować ich stanu i w razie potrzeby informować o brakach w dostępności.
Następną kwestią jest sama linia produkcyjna. Jak doskonale wiadomo, w większości firm za produkcję odpowiadają automaty i maszyny, którymi prężnie zarządzają operatorzy. System może więc uwzględniać procent wykonanych towarów względem użytych półproduktów i na tej podstawie generować raport dotyczący odrzutów. To z kolei może przyczynić się do zwiększenia wykorzystania dostarczanych surowców, a co za tym idzie – do poprawy efektywności pracy. MES dba o każdy wyrób od stanu początkowego, aż po sam etap wysyłki. Dlatego też, może skupiać się na jego przetwarzaniu i składowaniu do czasu, w którym ten całkowicie opuści halę magazynową.
Korzyści z wdrożenia MES do swojej firmy
Wdrożenie systemu MES do firmy produkcyjnej wiąże się z pewnego rodzaju inwestycją. Przy podejmowaniu decyzji warto mieć na uwadze, że jest to jednak proces w pełni się zwracający i przynoszący masę korzyści długoterminowych.
Przede wszystkim, pomoc systemów MES przyczynia się do obniżki kosztów pracy oraz skrócenia czasu wykonywanych zleceń. Wszystkie dane i raporty przetrzymywane są w systemie, co również przekłada się na oszczędność papieru i drukowania. W dłuższej perspektywie czasu, przez wzgląd na kontrolę wykonywanych wyrobów, ich jakość może znacząco wzrosnąć. To z kolei będzie wiązało się ze zwiększonym zadowoleniem klientów i ich ponownym korzystaniem z usług naszej firmy. Wdrożenie systemów MES zwiększa szansę na szybki rozwój firmy i ułatwia drogę do wprowadzania coraz nowszych i lepszych produktów na rynek.