Każda firma pracująca na co dzień z systemami informatycznymi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest regularne wykonywanie backupów danych. Kopie bezpieczeństwa pozwalają na lepszą ochronę cennych danych oraz ich sprawne przywrócenie w razie awarii sprzętu, ataku złośliwego oprogramowania lub przypadkowego wykasowania plików. Gdzie bardziej opłaca się przechowywać backup danych – w chmurze, czy na fizycznych nośnikach?
Nowoczesny backup danych w chmurze a kwestie bezpieczeństwa
Firmy decydujące się na wykonywanie oraz przechowywanie backupów danych w chmurze nie muszą inwestować we własną infrastrukturę, gdyż o jej zapewnienie w pełni dba dostawca usługi. Nie ma więc konieczności ponoszenia wysokich kosztów związanych z zakupem własnych serwerów oraz ich późniejszym utrzymaniem. Backup danych w chmurze jest ponadto bardzo prosty w obsłudze oraz posiada wręcz nieograniczone możliwości rozbudowy.
Przechowywanie cennych danych u niezależnego od firmy dostawcy usług chmurowych wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Nasze dane będą bowiem przechowywane na serwerach obcej firmy, która będzie także miała do nich dostęp. Decydując się na trzymanie backupów danych w chmurze należy więc bardzo starannie wybrać dostawcę usługi. Musi być on w pełni profesjonalny oraz oferować skuteczne zabezpieczenia danych swoich klientów. Warto zwrócić uwagę na to, czy przechowywane w chmurze kopie zapasowe są szyfrowane oraz czy istnieje możliwość ich szybkiego odzyskania w trybie online.
Klasyczny backup danych na fizycznych nośnikach – czy warto jeszcze w niego inwestować?
Tradycyjną metodą wykonywania kopii bezpieczeństwa, z której nadal korzysta całkiem sporo firm, jest backup danych na fizycznych nośnikach. W tym celu najczęściej wykorzystywane są dyski zewnętrzne oraz prywatne serwery zlokalizowane w firmie. Lokalny backup danych pozwala firmie na zachowanie pełnej kontroli nad swoimi danymi – firma wie, gdzie konkretnie przechowywane są jej kopie bezpieczeństwa oraz może uzyskać do nich dostęp w każdej chwili. W razie wystąpienia awarii możliwe jest także ich natychmiastowe przywrócenie.
Backup danych na fizycznych nośnikach nie jest jednak pozbawiony pewnych wad. Po pierwsze, nasze kopie bezpieczeństwa umieszczone są na urządzeniach, które mogą ulec w każdej chwili awarii i tym samym pozbawić nas dostępu do przechowywanych na nich danych. Wyższy jest także koszt utrzymania prywatnych serwerów, które nie są kosztowne jedynie w zakupie, ale także generują dość wysokie koszty codziennego utrzymania. Przechowywanie danych w siedzibie firmy daje także do nich dostęp przez niepowołane osoby, a niewłaściwie zabezpieczone nośniki są narażone na ataki hakerskie, zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem oraz wykradanie danych.
Patrząc na zalety i wady każdego z tych dwóch rozwiązań zdecydowanie pewniejsze oraz bezpieczniejsze jest przechowywanie backupów danych w chmurze. Usługi tego typu są bowiem w pełni zautomatyzowane, charakteryzują się niskim kosztem utrzymania oraz znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa. W razie utraty danych lub awarii sprzętu backup danych w chmurze może zostać przywrócony w trybie online, co gwarantuje szybkie i sprawne odzyskanie firmowych danych.