Słodka woda jest jednym z najcenniejszych źródeł na naszej planecie, bez którego nie sposób prawidłowo funkcjonować. Brak wody może wydawać się czymś niewyobrażalnym, ale jednak zmiany klimatu powodują, że niepokojące informacje medialne docierają z każdego zakątku świata – nawet z Polski. Czy jest na to ratunek? Czy świat technologii może być zbawienny dla zatrzymania poziomu wód na właściwym poziomie?
Człowiek i jego szkodliwy wpływ na wodę
Niestety musimy zaakceptować fakt, że my sami, mamy ogromny wpływ na obniżenie poziomu wód. Zaludnienie jest bardzo duże, a zużycie wody wciąż stanowi ogromną ilość. W 2050 roku przewiduje się, że ludzi będzie już nawet około 9,8 mld. Należy pamiętać, że definicja zużycia wody jest nieco szersza, niż codzienne mycie czy picie. Woda bierze udział w produkcji żywności, ale także masy różnych produktów – niekoniecznie spożywczych. Ilość zużywanej w takim wypadku wody nosi nazwę śladu wodnego.
Aplikacje ratujące klimat
Każdy z nas codziennie korzysta z różnorodnych aplikacji usprawniających życie. Warto jednak pamiętać, że tworzenie aplikacji nie jest prostym zadaniem. Na szczęście firma IBM, stara się pomagać programistom, którzy swoją pracą chcą przyczynić się dla społeczeństwa. Stworzyli oni specjalny projekt Call for Code, w którym udostępniają otwarty kod źródłowy (Open Source), który można dowolnie modyfikować i wykorzystywać. Właśnie w tym projekcie została wydzielona specjalna przestrzeń, przygotowana pod tworzenie aplikacji, związanych z ratowaniem klimatu.
Zarabiaj, pomagaj
Inicjatywa tworzenia aplikacji ratującej klimat pozwala nie tylko wesprzeć środowisko, ale także walczyć o nagrody pieniężne i prestiż. Można korzystać z aplikacji analizującej styl życia, badać ślad wody poszczególnych produktów, przewidywać klimat czy wilgotność. Narzędzia, takie jak Watson Studio czy Watson IoT, pozwalają na pobieranie danych z różnych telefonów i analizowanie wilgotności, zapotrzebowania na wodę czy aktualny stan ewakuacji z terenu, na wypadek katastrof klimatycznych. Te i inne aplikacje są udostępniane za darmo, a IBM prowadzi warsztaty szkoleniowe dla twórców aplikacji.