Drony to urządzenie, które w dzisiejszych czasach zyskały na dużej popularności. Niegdyś, bowiem były używane wyłącznie przez wojsko, obecnie natomiast pojawiają się, co raz to nowe pomysły na wykorzystanie tego typu sprzętu. Jednym z nich jest zastosowanie dronów, jako dostawców zamówień w handlu internetowym. Czy takie rozwiązanie mogłoby się sprawdzić na dużą skale?
Drony w roli dostawców – sposób na szybkie zakupy?
Wiele osób uważa, że dron w roli dostawcy to bardzo dobry pomysł, i że taki rodzaj wysyłki towarów może okazać się jednym z najpopularniejszych sposobów dostaw i to już w przeciągu najbliższych 5 lat. Zwolennicy tego typu rozwiązania podkreślają, że dzięki niemu zamówione towary mogłyby trafić do klienta już w przeciągu kilkudziesięciu minut. Ponadto warto podkreślić, że drony to urządzenia, które zasilane są energią elektryczną, więc koszt ich utrzymania byłby o wiele niższy niż np. samochodu dostawczego. Taka dostawa byłaby nie tylko tania i szybka, ale także nie wymagałaby obsługi, ponieważ drony to urządzenia, które można zaprogramować tak, aby leciały same. Już teraz takie usługi są świadczone, ale czy oby na pewno takie rozwiązanie sprawdziłoby się na większą skale?
Główne przeszkody w realizacji tego typu wysyłek.
Niestety taki pomysł nie jest pozbawiony wad. Drony nie zdominują sposobu dostaw towarów w ciągu najbliższych 5 lat głównie z powodów logistycznych. Już teraz wprowadzane są coraz bardziej rygorystyczne przepisy prawne dotyczące dronów. Taki sprzęt jest dla ludzkości nie tylko ułatwieniem, ale i zagrożeniem. Można byłby go, bowiem wykorzystać do przenoszenie niebezpiecznych rzeczy np. bomby. Dron mógłby uderzyć w samolot, stać się celem dla grup przestępczych lub po prostu nie dotrzeć do celu przy złej pogodzie. Ponadto taka wysyłka wiązałaby się z dużymi zmianami w obsłudze dostaw. Należałoby przebudować magazyny tak, aby były przystosowane do lądowań i startów dronów, zadbać o stworzenie punktów serwisowych, czy też ze względu na wagę rozbić zamówienie na kilka dostaw, oczywiście w przypadku towarów, które można podzielić.