Dzisiejsza rzeczywistość wymaga szybkich i sprawnych działań ze strony przedsiębiorstw. Ciągły pęd do przodu, globalna konkurencja wymaga optymalizacji procesów wewnątrz firmy i skrócenie czasu oczekiwania przez klientów na zamówiony towar/usługę. Wszelkiego rodzaju metody Lean/Agile i inne dążą do optymalizacji wszystkich aspektów działalności. Można to osiągnąć albo przez zatrudniania odpowiedniej liczby, wysokiej klasy specjalistów, których brakuje na rynku i są drodzy w utrzymaniu. albo poprzez wyposażenie Pracowników w odpowiednie narzędzia. Jednym z takich narzędzi może być i powinno być oprogramowanie jak program do faktur.
Dlaczego?
W wielu firmach pokutuje przekonanie, że program do faktur, magazynu i księgowości w firmie produkcyjnej wystarczy. A do zarządzania całym procesem produkcyjnym wystarczy kartka papieru i ewentualnie arkusz kalkulacyjny (np. Excel). Produkcja wychodzi z założenia, że skoro sprawdzało się to do tej pory to dalej będzie działać. Optymalizacji szukają w automatyzacji procesów produkcyjnych polegającej na zakupie maszyn numerycznych, robotów, czy szybszych linii produkcyjnych. Zapominają, że częstym problemem jest przepływ informacji. Oprogramowanie pozwala tanim kosztem połączyć zamówienie od Klienta, proces produkcji i z fakturą, którą wystawi program do faktur. Takie powiazanie pozwala łatwo połączyć wszystkie informację związane z realizacją procesu i jest punktem wyjścia do analizy. Często zamiast zwiększać moce produkcyjne wystarczy zoptymalizować obecne i wyeliminować błędy, ale żeby to zrobić musimy te błędy zlokalizować.
Jak wdrożyć?
Program do faktur to większości przypadków aplikacja prosta i intuicyjna od początku użytkowania (jeżeli jest inaczej to należałoby z niej zrezygnować). Rozwiązania dla produkcji są równie proste, a nawet prostsze w użytkowaniu, ale bardziej wymagające we wdrożeniu i wstępnej konfiguracji. Wymagają rozpisania procesu produkcyjnego na gniazda produkcyjne, punkty monitorowania czy czynności/operacje. Takie oprogramowanie powinno być także zintegrowanie z resztą rozwiązań informatycznych w firmie, a nawet powiązane z maszynami i udostępnione bezpośrednio pracownikom na produkcji.
Korzyści
Podstawowe korzyści z wdrożenia oprogramowania dedykowanego do produkcji:
Powiązanie zamówień od Klientów, informacji z procesu produkcyjnego z fakturą wystawioną przez program do faktur.
Skrócenie czasu potrzebnego na analizę stanów magazynowych.
Skrócenie czasu potrzebnego na ustalenia czasu realizacji.
Gromadzenie danych analitycznych.
Wyliczanie wskaźników.
Analiza braków, awarii i przestojów produkcyjnych.
Przypisanie prac do konkretnych Pracowników.
Generowanie kodów kreskowych i śledzenie numerów partii produkcyjnych (LOT).
Wdrożenie tego typu oprogramowania da dużo więcej korzyści niż sam program do faktur. Wybór odpowiedniego systemu jest naturalnym krokiem w rozwoju przedsiębiorstwa produkcyjnego i im wcześniej zostanie zrobiony tym większe korzyści przyniesie.
Artykuł powstał we współpracy z afaktury, gdzie mona dostać program do faktur. Po więcej informacji wejdź na afaktury.pl.