Rola grafika w marketingu jest niezwykle istotna. To właśnie na jego barkach spoczywa większość komunikacji wizualnej danego brandu. To, od niego zależy to, by sprzedawane produkty i usługi były przedstawione w jak najbardziej dostępny i komunikatywny dla konsumentów sposób. Praca grafika to nie tylko właściwe wykonywanie jego obowiązków, ale i także szereg czynności miękkich. By móc pozyskać wiedzę na ten temat warto rozpocząć grafika studia podyplomowe, które przygotowują do pracy w tym zawodzie.
O osobie grafika kreatywnego
Na świecie tego typu stanowisko określane jest mianem graphic designer. W firmie grafik kreatywny czuwa nie tylko nad samą grafiką, ale także i formą jej komunikacji. Obrazy stają się zaledwie narzędziem, za pomocą której chce się przekazać konkretną treść. Grafik reklamowy podlega zespołowi kreatywnemu i jest zobowiązany do przygotowania prac komunikujących to, co dana firma ma do przekazania. W tekście tworzy ilustracje bądź słynne infografiki, a w social mediach przygotowuje bannery i grafiki wektorowe. Stoi za przygotowywaniem prezentacji firmowych. W ebookach odpowiada za całą oprawę graficzną, ilustracje oraz numeracje stron. Zajmuje się również broszurami produktowymi, reklamami prasowymi, ikonami oraz elementami graficznymi, występującymi na zdjęciach. Od niego samego i formy przekazu zależy tak naprawdę sukces marketingowy, a więc jego rola w reklamie jest niezwykle znacząca i ważna.
Praca graphic designera oprata jest o key visuals, czyli konkretne wytyczne, które są zgodne ze wcześniej opracowywanymi projektami i zadaniami. Czyli tworząc coś dla firmy trzeba dbać o jej charakterystyczną kolorystykę, zastosowanie znaku graficznego odpowiadającego firmie. Oprócz key visuals, grafik musi brać pod uwagę księgę znaku. To zestaw wytycznych dotyczących logo i logotypu marki. To wszelkie podpowiedzi odnośnie logo, kolorystyki i wymiarów. Ponadto musi posiadać wiedzę powiązaną z typografią, czyli tworzeniem języka w wymiarze graficznym. Tutaj skupia się na doborze pisma, jego użyciu, składzie oraz ustalaniu ich norm. Grafik musi dobrać i zaprojektować tak czcionki, by były one zgodne z charakterem komunikacji wizualnej marki. Podsumowując, grafik przykłada ogromną cegiełkę własnej pracy do działań dedykowanych budowie wizerunku firmy, a głównie do budowania świadomości marki w głowach odbiorców.
Grafika studia podyplomowe , czyli gdzie można posiąść odpowiednią wiedzę
Świetnym sposobem rozpoczęcia własnej przygody z grafiką reklamową jest grafika studia podyplomowe, które praktycznie przygotują do tego typu pracy. Ponadto zapewnią możliwość poznania specyfiki pracy w branży reklamowej, np. obserwując pracę osób zatrudnionych w agencjach reklamy i działach marketingu. Zajęcia są wykładane przez doświadczoną i wyspecjalizowaną kadrę, którzy są praktykami w branży reklamowej i wydawniczej. Program oparty jest na przedstawieniu narzędzi niezbędnych w zawodzie projektanta grafiki i zasad używania języka komunikacji wizualnej. Studia za główny cel stawiają sobie zapoznanie z najważniejszymi zagadnieniami powiązanymi z projektowaniem i opracowywaniem elementów grafiki reklamowej oraz edytorskiej.