Programiści CNC zajmują się programowaniem maszyn fabrycznych, które zamieniają surowce, takiej jak drewno, tworzywa sztuczne i metale, w użyteczne komponenty. Ich podstawowe zadanie polega na czytaniu planów i analizie wymiarów danego komponentu. W ten sposób mogą prawidłowo zaprogramować maszyny.
Specyfika pracy
Programiści CNC są zatrudniani przez każdą branżę, zajmującą się produkcją wyrobów plastikowych lub metalowych przeznaczonych do sprzedaży. W branży motoryzacyjnej, architektonicznej i lotniczej istnieje największe zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Jeśli chodzi o miejsce zatrudnienia, programista cnc pracuje w środowisku produkcyjnym. Przez większą część swojej zmiany jest na nogach. Starsze maszyny są dość głośne. Niektóre zakłady produkcyjne są otwarte siedem dni w tygodniu. Musisz się liczyć z pracą na zmiany, także wieczorami i w weekendy. Zazwyczaj pracuje pod nadzorem kierownika produkcji. Jest to kolejne stanowisko, na które może awansować. Musisz być też gotowy do pracy w obszarach o wysokim poziomie hałasu, np. zakłady lub działy inżynieryjne.
Podstawowe obowiązki
Programista CNC zapisuje kod do automatyzacji maszyn o napędzie mechanicznym, które tną i wykańczają metal, drewno lub plastik, np. tokarki, szlifierki i frezarki.
Tworzy instrukcje dla operatorów maszyn. Optymalizuje wykorzystanie wszystkich arkuszy kalkulacyjnych i zestawień materiałów. Analizuje szkice i rysunki. Konfiguruje maszyny zgodnie z tymi schematami. Korzysta z odpowiedniego oprogramowania, aby precyzyjnie modelować ścieżki cięcia i ustawiać urządzenia. Przeprowadza testy jakości. W ten sposób upewnia się, że otrzymane produkty spełniają specyfikacje projektowe.
Ponadto dostosowuje ścieżki cięcia lub ustawienia maszyny, aby zoptymalizować produkcję przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości. Sprawdza, jakie narzędzia są potrzebne do cięcia konkretnych materiałów i odpowiednio programuje maszyny. Rozwiązuje problemy, które mogą się pojawić w trakcie produkcji. Wykonuje również podstawowe czynności konserwacyjne, takie jak czyszczenie i ostrzenie. Wdraża nowych pracowników, jak prawidłowo obsługiwać poszczególne maszyny i programy CNC.
Niezbędne kwalifikacje programisty CNC
W wielu przypadkach wymagane jest wcześniejsze doświadczenie w pracy w środowisku produkcyjnym. Musi zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Powinien mieć predyspozycje mechaniczne.
Musi też mieć następujące umiejętności:
- interpretowanie rysunków technicznych i planów,
- rozwiązywanie problemów mechanicznych i logistycznych,
- samodzielna organizacja pracy, a z drugiej ścisłe przestrzeganie wskazówek kierownika produkcji,
- zarządzanie własnym czasem,
- w zakresie komunikacji pisemnej i werbalnej
- sporządzanie i analizowanie skomplikowanych arkuszy kalkulacyjnych
- przestrzeganie zasad BHP,
- czytanie ze zrozumieniem.
Powinien też posiadać odpowiedni zakres wiedzy z fizyki i matematyki, zwłaszcza z algebry i trygonometrii. Programista musi mieć pozytywne i profesjonalne podejście do swoich obowiązków.