Tworzywa sztuczne są obecnie jednymi z ważniejszych półproduktów, stosowanych w wielu branżach współczesnego przemysłu. Możliwość ich wytłaczania oraz swobodnego nadawania kształtu przy uzyskaniu zamierzonych właściwości plastycznych, prowadzi do zwiększenia liczby zastosowań i w konsekwencji do wzrostu popytu na różnych obszarach.
Kluczową rolę w kontekście tych wyrobów pełnią profile. Dzięki nowoczesnej technologii, możliwe jest ich tworzenie na kształt zgodny z oczekiwaniami każdego klienta i dopasowany do poszczególnych rozwiązań. Do uzyskania zamierzonych efektów niezbędny jest proces tzw. ekstruzji. Choć z pozoru sama nazwa może wydawać się odstraszająca, wcale nie ma w tej metodzie nic skomplikowanego. Poniżej postaramy się więc wyczerpująco opisać temat tworzenia profili z tworzyw sztucznych, a przy tym wskażemy najpopularniejsze możliwości ich występowania. Zapraszamy!
Jakie tworzywa sztuczne poddawane są ekstruzji?
Plastik – bo tak w mowie potocznej nazwiemy większość tworzyw sztucznych, to wbrew myśli wielu osób nie zawsze ten sam materiał. Nie każdy jego typ byłby w stanie sprostać wymogom budowlanym, gdzie potrzeba naprawdę solidnych tworzyw, zdolnych wytrzymać rozmaite obciążenia mechaniczne.
W pierwszej kolejności, warto jest więc rozwinąć nieco szerzej pojęcie polimerów. To substancje chemiczne o niezwykle dużej masie cząsteczkowej. Mogą występować w formie naturalnej bądź syntetycznej. Raczej nie sposób się domyślić, iż druga opcja jest znacznie częściej używana przez producentów jakichkolwiek wyrobów z plastiku. Polimery można podzielić na trzy grupy, a dokładniej na duromery, elastomery i plastomery. Te wybierane są w zależności od zapotrzebowania i posiadają odmienne sobie właściwości. Ważne, aby materiał poddawany ekstruzji był tzw. termoplastem. Oznacza to, że jego struktura pod wpływem nadania wysokiej temperatury, zmienia swój stan skupienia w półpłynny. To pozwoli skutecznie uformować odpowiedni kształt, a przy ponownym ostudzeniu do temperatury pokojowej, stworzyć solidną i zbitą formę.
Na czym polega ekstruzja?
Materiałami najczęściej poddawanymi temu zabiegowi są polichlorek winylu (PVC), polietylen (PE), polipropylen (PP) czy polimetakrylan metylu (PMMA). Sama metoda ekstruzji jest niczym innym jak po prostu wytłaczaniem konkretnych kształtów przy użyciu odpowiednich głowic. Ogrzany surowiec jest kierowany pod odpowiednim ciśnieniem do stworzonej względem wytycznych klienta głowicy formującej, która przepuszcza go wyłącznie przez wycięty w niej otwór. To oczywiście nie koniec – uplastycznione tworzywo posiada wtedy formę zbliżoną do zamierzonej, jednak musi zostać poddane dodatkowej kalibracji. Po całym procesie, gotowy profil kieruje się do specjalnej wanny, w której w szybkim tempie zostaje schładzany wodą po to, by w pełni aktywować jego własności wytrzymałościowe.
Gdzie można spotkać się z profilami z tworzyw sztucznych?
Niemal każdy producent profili z tworzyw sztucznych przyzna, że najczęściej tego typu wyroby są stosowane w stolarce okiennej. Niemniej jednak, każda listwa przypodłogowa również jest wykonana właśnie metodą ekstruzji. Bardzo często elementy te są spotykane również w motoryzacji, energetyce czy też w różnego rodzaju instalacjach.