W ostatnich latach byliśmy świadkami ciągłego postępu w branży elektronicznej. Chociaż mogłoby się wydawać, że osiągnięto już naprawdę wiele, to inżynierowie wciąż aktywnie pracują nad miniaturyzacją komponentów, jednocześnie starając się utrzymać ich wysoką jakość.
Wszystko to ma na celu poprawę sprawności urządzeń elektronicznych oraz obniżenie kosztów ich produkcji. Niższe ceny sprzętów przekładają się na szersze grono odbiorców, co z kolei skutkuje wzrostem popytu i łatwiejszym dostępem do elektroniki na rynku. W sposób znaczący do tego postępu przyczyniła się, oraz nadal przyczynia, technologia SMT/SMD. To właśnie jej poświęcony zostanie cały poniższy wpis.
Technologia montażu SMT – na czym polega?
Montaż SMT (z ang. Surface-Mount Technology) to technologia bazująca na powierzchniowym umieszczaniu komponentów elektronicznych na płytach PCB. Oznacza to, że w przypadku bardziej zaawansowanych układów, podzespoły są montowane na jednej bądź obu stronach płytki. Dodatkowo, cały proces może przebiegać w pełni automatycznie, co wpływa na zwiększoną wydajność produkcji sprzętów. W dużym skrócie, metodę montażu SMT da się opisać w kilku prostych krokach:
- pokrycie pastą lutowniczą wyznaczonych przez projektanta pól przewidzianego lutowania;
- umieszczenie komponentów we wskazanych wcześniej miejscach na powierzchni płyty;
- skierowanie płyty z naniesionymi elementami do pieca w celu roztopienia pasty lutowniczej;
- położenie układu w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej z zamiarem krzepnięcia i związania spoiwa.
Cechy komponentów SMD – jak je rozpoznać?
Z wiarygodnych źródeł dowiadujemy się, że montaż smd oraz montaż SMT to w praktyce ta sama technologia. Fachowa nomenklatura znajduje jednak pewną różnicę pomiędzy tymi nazewnictwami. W przypadku określenia SMD (z ang. Surface-Mount Devices) chodzi głównie o specjalny typ komponentów, przeznaczony właśnie dla tej metody. Niemniej, dla ułatwienia komunikacji, obu tych skrótów używa się naprzemiennie.
Innym zagadnieniem jest sposób identyfikacji elementów przeznaczonych do montażu SMD. Przypomnijmy, że wielu producentów elektroniki nadal oferuje tworzenie układów przy użyciu tradycyjnej metody przewlekanej. Pod kątem rozwoju, technologia ta znacząco odbiega od omawianej w artykule technologii powierzchniowej. W rezultacie, już sama wielkość komponentu może świadczyć o jego przeznaczeniu dla SMT. Ponadto, montaż THT opiera się na przewlekaniu przez powierzchnię płyty specjalnych odnóg, które następnie lutowane są od drugiej strony. Brak nóżek, a zamiast nich znajdujące się na dolnej powierzchni piny (pady lutownicze) – to główna cecha komponentów przeznaczonych do montażu SMD.
Zastosowania montażu SMT
Montaż SMD/SMT znajduje swoje zastosowanie już niemal w każdej branży. Wykorzystywany jest do produkcji czytników RFID, tablic informacyjnych, sterowników urządzeń RTV/AGD, loggerów danych atmosferycznych, czy też wyświetlaczy. Brak tej technologii z pewnością nie zaprowadziłby ludzkości w miejsce, w którym obecnie się znajdujemy. Dzięki możliwości w pełni automatycznego i precyzyjnego umieszczania nawet najmniejszych komponentów na płytkach drukowanych, jesteśmy w stanie tworzyć wysokiej klasy urządzenia mobilne, które bez problemu zmieszczą się w naszych kieszeniach.