Najważniejszym powodem, dla którego warto studiować psychologię jest to, że jest to niezwykle ekscytujący kierunek. To ścieżka kształcenia, która gwarantuje studentom rozwój osobisty oraz dający znacznie szerszą perspektywę na rzeczywistość. Warto tutaj zaznaczyć, że studia psychologia nie są wcale proste, jak wielu może się wydawać, jednak zdecydowanie wartą zachodu. Program studiów na tym kierunku jest niezwykle bogaty, na który składa się multum przedmiotów.
Studia psychologia gwarantują lepsze zrozumienie siebie
Zagłębiając się w różne teorie, podejścia do osobowości, ludzkiego rozwoju oraz warunkowania zachowań zaczynamy automatycznie analizować własne życie oraz to, co nas otacza. Decydując się na studia psychologiamusimy liczyć się z ogromną ilością pytań, niewiadomych, na które nie zawsze uda się znaleźć rozwiązanie czy odpowiedź. Wiele z nich zmotywuje studentów do różnych poszukiwań i odkryć, dzięki czemu każdego dnia coraz lepiej będziemy siebie znać i rozumieć, podobnie jest z osobami obok. Bardzo często studia te odmieniają całkowicie osobowość, wszelkie przekonania i postawy ulegają zmianom po kilku latach studiowania.
Psychologia uczy poszanowania dla metod naukowych
Psychologia w przekonaniach ludzi jest błędnie odbierana i stereotypizowana. W społeczeństwie występuje wiele mitów i nieprawidłowych sądów na jej temat. To, co musi wybrzmieć, że jest ona nauką opartą na metodach naukowych. By do czegoś dojść, należy dokonać niezwykle ciężkiej pracy, która oparta jest na serii metod badawczych, by móc odnieść sukces w tym obszarze. Studiowanie psychologii stwarza wiele możliwości. Można kształcić się w wielu różnych specjalizacjach, wybierając tą, która odpowiada nam najbardziej. Wśród rodzajów psychologii wyróżnić można psychologię kliniczną, edukacyjną, sportową, sądową, zdrowotną, organizacyjną, dziecka i nastolatka oraz socjalną lub społecznościową.
Psychologia kształci umiejętność krytycznego myślenia
Ilość materiału, różnych teorii i koncepcji sprawia, że w czasie studiowania psychologii można wykształcić w sobie umiejętność krytycznego myślenia. Tak naprawdę jest to niezbędna umiejętność to dobrego wykonywania tego zawodu. Bez niej bardzo trudno będzie zachować własną integralność czy też godność. Kompetencja ta pozwala na odróżnienie tego, co prawdziwe, a tego co niekoniecznie ma styczność z rzeczywistością.
Psychologia uczy rozumienia ludzkich relacji
Należy zaznaczyć, że studiowanie psychologii nie uleczy ludzi pod kątem psychicznym. Osoby te mogą także cierpieć na depresję czy inne lęki. Tak jak każdy człowiek mają swoje ograniczenia, porażki w relacjach emocjonalnych czy obawy. To, co ich wyróżnia to z pewnością większa świadomość tego, co się dzieje w ich głowach oraz wokół nich. Dużo lepiej są w stanie ocenić i zrozumieć dynamikę pewnych relacji. Mają świadomość tego kiedy prosić o pomoc, jak sobie czy innym pomóc.
Psychologia uczy lepszej komunikacji z innymi. Absolwent psychologii jest w stanie bardziej zrozumieć swojego rozmówcę, biorąc pod uwagę komunikację niewerbalną, ton głosu czy gestykulację.