Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, budowanie zdrowych i pożytecznych nawyków bardzo często wymaga czasu oraz sporej cierpliwości. Dzieje się tak, ponieważ według najnowszych badań zbudowanie jednego nawyku trwa przynajmniej 30 dni, podczas których regularnie wykonujemy daną czynność o tej samej porze dnia lub nocy. Warto przy tym wspomnieć, że w tym czasie, szczególnie na początku, może nam się zdarzyć, że zapomnimy coś zrobić - wówczas nie należy się zniechęcać, a jedynie postarać bardziej skupić się na pamiętaniu o tym następnego dnia, na przykład poprzez ustawienie odpowiedniego alarmu czy przypomnienia w telefonie. Dzięki temu nie tylko łatwiej zbudujemy zdrowe nawyki, ale także będziemy mogli w pozytywny sposób wpłynąć na nasz dalszy rozwój i na motywację do wykonywania różnego rodzaju prac.
Nawyki jako sposób na łatwiejsze zmobilizowanie się do pracy
Jednym z nawyków, który warto w sobie wyrobić oprócz takich czynności jak picie wody czy regularne jedzenie, jest znalezienie czasu na pracę oraz na rozwój. Wyznaczając sobie sztywne godziny pracy, na przykład podczas pracy zdalnej lub jako freelancer, przyzwyczajamy się do jej wykonywania i nie potrzebujemy po pewnym czasie szczególnej motywacji, by rano zająć się swoimi obowiązkami. Ponadto dzięki temu łatwiej przychodzi również skupienie - dzięki nawykom budujemy zdolność do koncentracji na jednej czynności i nie rozpraszamy się mediami społecznościowymi czy innymi rzeczami. To sprawia, że szybciej widzimy efekty wykonanej pracy lub nauki i czujemy również większą motywację do dalszego działania.
Oprócz tego zdrowe nawyki ułatwiają dbanie o kondycję własnego organizmu i tym samym o lepsze samopoczucie. Godnym uwagi sposobem wzmocnienia naszego zdrowia okazują się między innymi regularne treningi wykonywane na przykład po przebudzeniu lub wieczorami jako zakończenie dnia i sposób na pozbycie się różnego rodzaju stresów. Dlatego też wiele osób decyduje się na zapisanie się na siłownię, na którą chodzą, wracając z biura. Warto przy tym wspomnieć, że aktywność fizyczna wpływa na wytwarzanie hormonu szczęścia, który znacznie poprawia humor.