Otręby owsiane są wypełnione błonnikiem i cennymi składnikami odżywczymi. Wykonane są z zewnętrznej łuski owsa. Zawierają dużo witamin, przeciwutleniaczy i minerałów. Znajduje się w nim więcej magnezu, potasu, fosforu, białka, błonnika, a mniej tłuszczów na 100 gramów niż w innych odmianach owsa. 100 gramów otrębów owsianych zawiera około 246 kalorii.
Pomagają w walce z cukrzycą
W internetowym sklepie zdrowa żywność online znajdziesz zdrowe otręby owsiane. Osoby z rozpoznaną cukrzycą typu 2 mają trudności z regulacją poziomu cukru we krwi. Rozpuszczalny błonnik beta-glukanu obecny w otrębach owsianych pomaga organizmowi lepiej kontrolować poziom glukozy we krwi, spowalniając jej wchłanianie i poprawiając wrażliwość na insulinę. Regularne spożywanie otrąb owsianych pomaga zredukować skok glukozy po posiłku w przeciwieństwie do wielu innych form zbóż, takich jak mąka pszenna.
Zapobiegają chorobom serca.
Kluczowym rozpuszczalnym błonnikiem w tego typu otrębach zbożowych jest beta-glukan. Wiąże się z żółcią zawierającą cholesterol i usuwa go z organizmu. Wysoki poziom cholesterolu jest bezpośrednio związany z chorobami serca. Jedząc otręby owsiane, możemy uniknąć gromadzenia się płytki miażdżycowej w tętnicach. W ten sposób pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i właściwym funkcjonowaniu układu krążenia.
Wspomagają utratę wagi.
Dieta wysokobłonnikowa jest idealna dla osób, które chcą się odchudzić. Błonnik dobrze absorbuje wodę. Tworzy uczucie sytości. Dzięki temu czujemy się najedzeni. W ten sposób spożywamy mniejszą liczbę kalorii. Otręby są doskonałym źródłem błonnika.
Dodatkowe zalety
Błonnik jest sprzymierzeńcem układu pokarmowego. Dzięki niemu nie będziemy mieć żadnych problemów z wypróżnianiem. Pamiętajmy, aby pić dużo wody. W ten sposób organizm będzie mógł odpowiednio przetworzyć błonnik.
Otręby są również dobrym źródłem białka. Dodaje ciału siły i energii. Białko jest rozkładane na aminokwasy, z których niektóre odgrywają istotną rolę w zdrowym funkcjonowaniu mózgu i tarczycy.
Owies jest często stosowany w produktach do pielęgnacji skóry, ze względu na wysoką zawartość minerałów i właściwości kojące. Otręby owsiane można stosować w peelingach do twarzy lub ciała. Pomagają złagodzić objawy egzemy, suchej skóry i wysypki.
Badania wykazały, że większość pacjentów z celiakią dobrze trawi owies. Dlatego jest dobrym alternatywnym źródłem białka i węglowodanów.
Jak włączyć otręby owsiane do codziennej diety?
Otręby owsiane można łatwo włączyć do codziennej diety jako płatki śniadaniowe. Możemy zrobić ciepłą owsiankę lub moczyć owies przez całą noc w wodzie. Wtedy zrobimy zdrową, zimną wersję owsianki. Otręby owsiane można dodać do gulaszów, zup i innych rodzajów płatków śniadaniowych. Alternatywnie można ich użyć do produkcji zdrowych batoników, granoli, naleśników, ciast, ciasteczek lub chleba. Owies jest zdrowym substytutem mąki pszennej. Można z niego przygotować domową maseczkę na twarz i peeling do ciała. Owies łączymy z miodem, jogurtem i odrobiną oleju.