System ERP (z ang. Enterprise Resources Planning) to w dzisiejszych czasach narzędzie niemalże niezbędne, jeśli chodzi o kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem. Rozwinięcie powyższego skrótu, przetłumaczone na język polski daje nam całkiem trafne określenie „planowania zasobów przedsiębiorstwa”. Można się więc domyślać, że oprogramowanie to pełni niezwykle ważną rolę w kontroli i zarządzaniu wszystkimi procesami na każdym obszarze firmy.
Program ten posiada zazwyczaj budowę modułową, dzięki której każdy dział (finanse, kadry, magazyn, produkcja) ma dostęp do indywidualnych danych, a brak zamieszania w tej kwestii może prowadzić do zwiększenia efektywności pracy. Świadczą o tym szczegółowe analizy i raporty, jakie systemy te są w stanie tworzyć. To właśnie tej funkcji poświęcony zostanie cały, poniższy wpis.
Moduły do tworzenia raportów i analiz – czy są potrzebne?
Moduły odpowiedzialne za generowanie raportów i analiz na podstawie informacji wprowadzonych do systemu, są narzędziem przydatnym szczególnie mniejszym i średnim przedsiębiorstwom. Pozwalają one porównywać ze sobą szczegółowe dane, pochodzące z różnych okresów działania firmy. Mogą też odpowiadać za weryfikację stopnia realizacji założeń oraz usprawnić proces podejmowania różnorodnych decyzji.
Korzyści wynikające z wdrożenia modułów analiz i raportów
Analiza i porównywanie ze sobą różnorodnych danych to tylko część z możliwości, jakie oferują właścicielom firm takie moduły. Ich zastosowanie jest znacznie szersze i w zależności od producenta, narzędzia te mogą posiadać nieco odmienne funkcje. Niemniej jednak, oprogramowanie erp dla firm, zaopatrzone w moduł analizy i raportów gwarantuje przejrzysty i szczegółowy wgląd w działalność przedsiębiorstwa.
Dostęp do panelu zarządzania posiadają właściciele firm oraz osoby do tego wyznaczone. Po zalogowaniu się w to miejsce, ich oczom ukazują się raporty niezbędne przy prowadzeniu działalności. Mowa chociażby o zestawieniach kadrowo-płacowych, analizach obrotów magazynowych, raportach wierzycieli i dłużników czy też niezbędnych raportach księgowych, VAT i KPIR. Takie moduły są dla wszystkich specjalistów w firmie niezwykłą oszczędnością czasu, który w kontekście obecnego życia zawodowego jest niezwykle cenny.
Inne moduły funkcjonalne dla ERP
Moduły ERP są swego rodzaju składowymi oprogramowania, które w zależności od struktury firmy wdraża się dla poszczególnych działów. Zbiór modułów odpowiedzialnych za określone funkcje, tworzy jeden zintegrowany system, zdolny poprawić komunikację i spójność działania firmy. W zależności od zapotrzebowania i charakteru przedsiębiorstwa, moduły mogą obejmować zarządzanie produkcją, kontrolę na magazynach, księgowość czy składanie zamówień. Najczęściej można się spotkać z modułami DMS, CRM oraz Bussines Intelligence. Każda składowa systemu umieszczona jest na jednej bazie danych bądź w chmurze. W razie potrzeby, pracownicy z różnych działów mogą w łatwy sposób się ze sobą komunikować i przesyłać sobie niezbędne informacje.