Wybór odpowiedniego zawodu, który pragnie się wykonywać w przyszłości nie jest łatwy. Ludzie młodzi nie zawsze trafnie prowadzą swoje ścieżki kariery. Zazwyczaj wynika to z niewiedzy, nieodpowiedniego wsparcia z zewnątrz, a także niedokładnego zbadania rynku. Zanim rozpocznie się studia, warto zastanowić się jakie zawody dadzą pracę za kilka lat. Nie sztuka jest skończyć uczelnie, otrzymać dyplom i obronić się na piątkę, istotne jest żeby znaleźć zatrudnienie, które pozwoli otrzymać satysfakcjonujące wyniki finansowe. Nie każda wymarzona praca pozwoli utrzymać się w przyszłości, dlatego czasami warto być realistą a nie tylko żyć marzeniami.
Zawody z potencjałem
Postępująca automatyzacja, cyfryzacja i mechanizacja mają ogromny wpływ na rynek pracy. Obecnie można zauważyć coraz większy rozwój branży IT, Automatyki czy Robotyki. Wciąż wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie i można śmiało stwierdzić, że przez najbliższy czas taka tendencja będzie wciąż obecna. Zawody techniczne są najbardziej poszukiwane i często przynoszą one jedne z wyższych zarobków. Warto zaznaczyć, że branża IT i pokrewne jej dziedziny wciąż się rozwija, udoskonala i oczekuje nowych, świeżych pomysłów. Jako zawody przyszłości śmiało można wymienić programistów, senior deweloperów czy architektów IT. Wciąż zwiększa się popularność biotechnologii, nanotechnologii i energetyki. Tutaj także potencjał zatrudnienia wzrasta z każdym kolejnym rokiem. Nie można nie wspomnieć także o zawodach ścisłe powiązanych z rozwojem cyfryzacji, a mianowicie specjalistów e-commerce, jak i analityków Big Data.
Jakie zawody przestaną istnieć?
Wciąż postępujący rozwój technologii i robotyki w prosty sposób zmierza do zaniknięcia niektórych zawodów. Zaniepokojeni mogą czuć się osoby pracujące w administracji, recepcji, kasjerzy, bibliotekarze, księgowi i konsultanci telefoniczni. Rozwój sztucznej inteligencji i innowacyjnych rozwiązań, zastępuje wiele zawodów, przez wprowadzenie specjalnych systemów i automatów. Oczywiście nie wszystkie zawody da się zastąpić, ale warto wybierać mądrze swoje studia i prawidłowo kierować ścieżki kariery, aby w przyszłości nie walczyć o prace, ale móc wybierać z różnych ofert od pracodawców.