Osoby, które mają w planach otwarcie swojego biznesu często zastanawiają się czy warto zostać VATowcem. Należy, bowiem zaznaczyć, że w przypadku większości typów działalności gospodarczej przedsiębiorcy posiadają prawo wyboru czy chcą otrzymać status podatnika VAT czynnego, czy wolą być zwolnieni z podatku VAT.
Podatek VAT – co warto wiedzieć na ten temat? Czym jest podatek VAT naliczony, a czym podatek VAT należny?
Podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług to tak zwany podatek od wartości dodanej. Jego kwota zależy od wielkości sprzedaży. Wyróżniamy podatek VAT należny i podatek VAT naliczony. Podatek VAT należny to podatek, który przedsiębiorca musi wpłacić do urzędu skarbowego. Takie zobowiązanie powstaje w momencie wystawienia przez przedsiębiorcę faktury sprzedażowej. Podatek VAT naliczony to natomiast to kwota, którą możemy odliczyć od zobowiązania (z faktury zakupowej) do urzędu skarbowego. Jeżeli jesteśmy czynnymi podatnikami VAT to spoczywa na nas obowiązek złożenia deklaracji VAT. Zobowiązania za miesiąc poprzedni musimy rozliczyć i opłacić do 25 dnia bieżącego miesiąca. Jeżeli zastanawiamy się czy warto zrezygnować z bycia VATowcem musimy najpierw sprawdzić czy w ogóle mamy taką możliwość. Pamiętajmy, bowiem, że to ustawa o podatku VAT określa, kiedy nie można skorzystać ze zwolnienia z VATu i jakie czynności muszą być koniecznie opodatkowane tym podatkiem. Co jednak warto zrobić w sytuacji, kiedy możemy podjąć samodzielną decyzję, ponieważ nie jesteśmy objęci obowiązkiem rozliczania VATu?
Kiedy warto być VATowcem, a kiedy bardziej opłaca się nim nie być?
Na to czy warto być VATowem czy nie z pewnością ma wpływ rodzaj prowadzonej przez nas działalności. VATowcem warto być wówczas, gdy odbiorcami naszych usług są w zdecydowanej większości firmy. Opłaca się to również w sytuacji, gdy to my sami dużo i często kupujemy od firm, które to wystawiają faktury VAT. Natomiast lepiej zrezygnować z bycia VATowcem w przypadku prowadzenia bardzo małej firm, której głównymi odbiorcami są przeważnie klienci prywatni.