Zakup sprężarki to pomysł, który z pewnością przyniesie znaczne oszczędności w firmie lub gospodarstwie domowym. Kompresor jest świetnym sprzętem, który ułatwia prace i znacznie je przyspiesza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tego typu urządzeń, różniących się mechanizmem, który odpowiedzialny jest za przepływ powietrza. Oto jakie rodzaje sprężarek można wyróżnić pod tym kątem.
Sprężarki tłokowe
Sprężarki tłokowe są najpopularniejsze i najczęściej kupowane. Z uwagi na atrakcyjną cenę, na jej zakup decydują się głównie klienci indywidualni, którzy znajdują jej zastosowanie w licznych pracach domowych. Równie często sprężarki tłokowe spotyka się w branży motoryzacyjnej, np. w warsztatach samochodowych lub lakierniczych.
Sprzęt jest bardzo łatwy w konserwacji, jednak nie jest wolny od wad. Spośród największych wymienia się wysoki poziom hałasu, lecz można już zauważyć nieznaczny postęp technologiczny w postaci zastosowania dźwiękochłonnej obudowy. Jakość powietrza generowana przez sprężarki tłokowe nie jest zbyt wysoka. Dodatkowy kłopot stanowi duże zaolejenie oraz obecność wody w otrzymywanym powietrzu.
Sprężarki śrubowe
Sprężarki śrubowe są bardzo często stosowane w branży maszynowej, elektronicznej, spożywczej czy farmaceutycznej. Charakteryzują się one wysoką wydajnością, stąd też wyższa cena w porównaniu do sprężarek tłokowych. Ogromnym plusem jest znakomita jakość powietrza oraz stosunkowo niewielki poziom hałasu, dzięki czemu narzędzie z powodzeniem można stosować w ciągłym trybie pracy. Sprężarki śrubowe dostępne w aktualnej ofercie sklepów to nowoczesne, trwałe i energooszczędne urządzenia, stanowiące trafioną inwestycję na potrzeby firm przemysłowych.
Sporym plusem w sprężarkach śrubowych jest zastosowanie dźwiękoszczelnej obudowy. Sprzęt jest wyposażony w osuszacz, dzięki któremu powietrze wydostające się na zewnątrz jest stopniowo osuszone, oczyszczone i pozbawione wilgoci, ponieważ jej część ulega wytrąceniu w chłodnicy końcowej. Z racji tego, że sprężarka wytwarza ciepło, można jej też użyć jako narzędzie do ogrzewania nawiewnego pomieszczeń. Ponadto urządzenie można wyposażyć w wymiennik ciepła, dzięki któremu możliwe będzie podgrzanie wody.
Sprężarki łopatkowe
Ten rodzaj urządzeń jest o wiele mniej popularny od powyższych, lecz ich oferta w sprzedaży stopniowo się powiększa. Zasadnicza różnica tkwi w konstrukcji łopatek oraz w sposobie, w jaki ułożyskowany jest wirnik. W instalacji urządzenia mogą znajdywać się zarówno łożyska toczne, jak i ślizgowe, co ma bezpośredni wpływ na całkowite koszty eksploatacji sprężarki.
Częściej wybieranym modelem są sprężarki z łożyskiem ślizgowym, których czas pracy szacowany jest na około 80-100 tysięcy godzin, co oznacza praktycznie całkowite zużycie techniczne narzędzia i wieloletnią trwałość. Modele łopatkowe generują bardzo niski poziom hałasu, dzięki czemu mogą być ulokowane bezpośrednio w miejscu użycia urządzenia.
Materiał przygotowany z Kompresortechnika - serwis sprężarek śrubowych.