Nauka przedmiotów ścisłych nie zawsze jest łatwa, potrzebne jest choćby minimum zainteresowania oraz skupienie. Kadra nauczycielska stara się zawsze wzbudzić możliwie największe zaangażowanie, lecz często jest to dość trudne. Przykładem takiego przedmiotu jest biologia, na której zdobywa się wiedzę o roślinach, zwierzętach i drobnoustrojach. Poza wiedzą zgromadzoną w podręcznikach powinno się organizować zajęcia praktyczne, do których idealnie sprawdzą się idealnie mikroskopy szkolne. Te dedykowane dla młodszych klas są skonstruowane w sposób, który umożliwia łatwą obsługę i obserwację różnych mikroorganizmów. Jakie jeszcze funkcje powinien spełniać sprzęt do pracowni szkolnej?
Mikroskopy szkolne – jak wybrać właściwy?
Jednym z kryteriów, które bierze się pod uwagę przed zakupem mikroskopu szkolnego jest z całą pewnością cena. Najczęściej jest ona podyktowana wbudowaniem wielu dodatkowych funkcji do sprzętu, co przekłada się z kolei na znacznie większą dokładność działania. Jednak do wymagań stawianych przez placówek edukacyjnych wystarczające są mikroskopy szkolne z podstawowymi możliwościami. Oczywiście nie tylko droższe modele są wykonane z wysokiej jakości materiałów, ponieważ dotyczy to również tańszych odpowiedników. Dla szkół średnich można zainwestować w nieco bardziej zaawansowany mikroskop optyczny, którego podstawą jest nie tylko profesjonalny obiektyw, ale również wysoka rozdzielczość. Mikroskopy szkolne mogą sprawić, że lekcje biologii staną się o wiele ciekawsze, w końcu każdy uczeń chętnie pozna możliwości takiego urządzenia. Obserwacja mikroorganizmów staje się nie tylko konieczną do nabycia wiedzą, ale również idealnym sposobem na zainteresowanie przedmiotami ścisłymi, w tym biologią.
Mikroskopy szkolne dla starszych uczniów
Biorąc pod uwagę, iż w szkołach średnich prowadzone są klasy o profilu biologicznym, pracownie powinny być wyposażone w lepszy sprzęt. W końcu jest to czas przygotowań do zdawania egzaminów dojrzałości oraz uczęszczania na studia. W tym celu warto zainwestować w mikroskopy szkolne o wyższym stopniu zaawansowania. Istnieją modele, które poza szkołami, są wykorzystywane również w pracy zawodowej w przychodniach weterynaryjnych, czy laboratoriach i innych placówkach medycznych. Zapewnia dokładane prowadzenie obserwacji oraz możliwości przeprowadzania podstawowych badań krwi. Współcześni producenci dokładają wszelkich starań, by oferowane mikroskopy szkolne spełniały swoje role w stu procentach. Najważniejsze to dopasować je do potrzeb uczniów w danej placówce. Ciekawym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem są przenośne mikroskopy szkolne, zasilane akumulatorem, który może pozwolić na korzystanie bez dostępu do prądu przez kilka godzin. Lekcje biologii w terenie? Z takim sprzętem jest to jak najbardziej możliwe, a nawet konieczne. Głównymi zaletami tego urządzenie jest wytrzymała konstrukcja i łatwość obsługi przez każdego ucznia. Na uwagę zasługuje między innymi możliwość regulacji ostrości w trybie makro, dzięki czemu można obserwować nawet niewielkie organizmy.
